Kam miznú peniaze v Čadci?

„Čadca peniaze má, napriek tomu sa však urobilo žalostne málo,“ píše Jozef Pajer.

SZ a posledných osem rokov prešlo cez mestskú kasu viac ako 131 miliónov eur. Veľké číslo však? Ak výsledok nevidíte a pýtate sa, kam tieto peniaze išli, od súčasných politikov sa odpovede nedočkáte.

Hoci by sme aj vzali v úvahu predražené verejné osvetlenie, jedno kúpalisko a jedno hokejbalové ihrisko (aj to pokazené), stále je to akosi žalostne málo.
V infraštruktúre mesta viditeľné zmeny alebo náznaky k lepšiemu nebadať.Chodníky sú zdemolované, cesty rozbité. Nové parkovacie miesta sú v nedohľadne.Predtým krásne parky sú dnes zanedbanými priestranstvami,cez ktoré majú ľudia v neskorších hodinách strach prejsť. Dokonca už aj socha veľkého komunistu Jilemnického na našom námestí (ak sa to vôbec titulom námestia dá nazvať) by najradšej pokrútila hlavou nad tým, ako naše mesto dopadlo za posledných 30 rokov.

Výsledky súčasného primátora nevidieť. V meste stále nemáme ani jedno auto na čistenie komunikácii.Parky nie sú zrevitalizované, námestie a lavičky kričia o pomoc. Kde sú financie, ktoré tento štát občanom strháva na daniach?Ako mesto narába s našimi peniazmi?

V oblasti športu sme sa za osem rokov neposunuli takmer nikam. Chýbajú nám nové ihriská, a bohužiaľ aj tie,čo máme, sú absolútne zanedbané. Je to potup a nielen pre mesto,ale aj pre každého športovca, ktorý sa snaží viesť deti k športu, pretože mesto mu k tomu ani len nedokáže vytvoriť podmienky. Aký príklad dávame mladým generáciám?

Ak si zoberieme rozpočet mesta,za posledné roky v ňom badať nárast.Na tento rok sme mali vyčlenených viac ako 20 miliónov eur. Kam však peniaze idú nevedno. Ak by aj občan chcel vedieť kam mesto jeho peniaze investuje, nemôže. Ak by chcel vedieť,čo sa prejednáva na mestských zastupiteľstvách, má smolu - mesto totiž nerobí žiadny prenos z verejných zastupiteľstiev. Občania sa tak nemajú odkiaľ dozvedieť o plánovaných investíciách, ani o dôležitých projektoch.

Takýto stav však vedeniu mesta očividne vyhovuje. Čadčanskej garnitúre je v skutočnosti úplne jedno,či slúži ľuďom alebo nie. Podstatní sú pre nich predovšetkým „naši ľudia.“Primátor a jemu naklonení poslanci hlasujú bez vedomia a svedomia podľa toho ako zavelia mocní v ich pozadí. Použitie prostriedkov pre obyvateľov Čadce si schvaľujú bez prístupu a informovania verejnosti a nemajú pritom žiadne výčitky.

Ak sme v 89 vykročili na cestu demokracie, toto sme určite nečakali.Sústreďme sa však na budúcnosť.V novembri 2018 nás čakajú veľmi dôležité voľby. Pôjde o voľby, v ktorých si budeme voliť primátorov,starostov a poslancov. Tí budú mať plné ruky práce, aby napravili škody predchádzajúcich vedení a získali si opäť dôveru verejnosti. Ako kandidátna primátora Čadce sa budem usilovať posunúť naše mesto vpred, smerom k vyspelými európskym centrám,k mestu na ktoré budeme môcť byť všetci hrdí.

Čadčania si to zaslúžia.